Raziskovalno delo

Finančna omrežja v senci ekonomskega nacionalizma: primerjalna študija teritorija Slovenije in Vojvodine od 1867 do 1929

Finančna omrežja v senci ekonomskega nacionalizma: primerjalna študija teritorija Slovenije in Vojvodine od 1867 do 1929

Šifra projekta: Z6-50192

Finančni vir: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Trajanje projekta: 1. 10. 2023 – 30. 9. 2025

Vodja projekta: dr. Nataša Henig Miščič

Ekonomski nacionalizem je bil bistveni del procesa izgradnje države v srednji in jugovzhodni Evropi. V vsaki državi je postala dolgoročna nacionalna kultura, ki je predstavljala alternativno pot k modernizaciji. V teh regijah je obstajala že pred in po prvi svetovni vojni in celo pod državnim nivojem. Ta koncept je treba razumeti kot sestavni del poskusa kolektivne samozavesti. Skoraj vsi sektorji so oblikovali avtonomne in avtohtone operativne strukture nacionalnih gibanj 19. stoletja. Zahteva po ekonomski nacionalni diferenciaciji, ne samo politični, je predstavljala zahtevo nekaterih geografskih regij po ustvarjanju vzporednih kulturnih, političnih in ekonomskih sistemov z očitnimi nacionalnimi razlikami v prebivalstvu.

Projekt obravnava dinamiko vzpostavljanja finančnih mrež in razvoja finančnih institucij v luči ekonomskega nacionalizma v srednji in jugovzhodni Evropi. Natančneje, v ospredju so ozemlja, ki so sprva pripadala Avstro-Ogrski; po prvi svetovni vojni so se ta območja znašla v Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev (Kraljevina SHS). Danes pa pripadata republiki Sloveniji in Srbiji. Študija s primerjalnim pristopom bo preučila dinamiko ustanavljanja finančnega omrežja ter gospodarske in narodnopolitične učinke na slovenskem ozemlju, ki je pripadalo avstrijskemu delu monarhije, in v Vojvodini, ki je bila del ogrske polovice države. Ti dve obrobni območji sta po letu 1918 postali vodilni gospodarski regiji v novi Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev.

Projekt se osredotoča na slovensko-nemške odnose v deželah Kranjski in Spodnji Štajerski, ki sta skoraj enakovredno nastali v okviru Kraljevine SHS vključno z odnosi med Srbi in Madžari v južni Ogrski (današnja Vojvodina). Tudi ta ozemlja so bila leta 1918 vključena v Kraljevino SHS. Zaradi obsežnosti in časovne omejenosti projekta je treba geografsko natančno razmejiti območja, na katera se bodo raziskave nanašale.

Raziskovalno delo projekta bo razdeljeno na dva dela. Prvi del se bo osredotočila na vprašanja vzpostavitve finančnih omrežij, dinamiko in procese razvoja, v okvirih Dvojne monarhije, in sicer na ozemlja Slovenije in Vojvodine. Druga del raziskave se bo osredotočal na razvoj nacionalizma, ki je vplival na gospodarstvo in politiko ter evolucijo tega koncepta na obravnavanih ozemljih v okvirih Avstro-Ogrske Monarhije in Kraljevine SHS.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino